Dodaj do ulubionych   |   strona główna  
   

 

|    NOCLEGI    |    WYCIĄG    |    INFORMATOR   |    GALERIE    |    KONTAKT     |Atrakcje Turystyczne

Kudowa Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Europie.  Poniżej przedstawiamy niektóre atrakcje turystyczne w regionie do których z pewnością należą między innymi: Dom Zdrojowy z Parkiem Zdrojowym, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika, kaplica czaszek w Czermnej parki linowy oraz Aquapark.
 Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony .Schodząc do Parku Zdrojowego od strony
ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową. W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A. Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek Zwany Zameczkiem wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca
w swym wnętrzu min. Teatr Zdrojowy im. S. Moniuszki. Ciekawym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów w parku jest duża otwarta hala spacerowa tzw. "„Teatr pod Blachą". W pobliżu usytuowane jest popiersie Stanisława Moniuszki, którego muzyka rozbrzmiewa w kurorcie już od 42 lat corocznie w czasie Festiwalu Moniuszkowskiego.
Od strony zachodniej Park zamknięty jest okazałym stawem po którym już niebawem będzie można popływać łódką. Tuż za stawem znajduje się przejście graniczne z Republiką Czeską.
Ozdobą Kudowskiego Parku w sezonie letnim są okazałe palmy ustawione wzdłuż głównej alei, prowadzącej do Stawu Zdrojowego.

W Parku Zdrojowym  wznosi się budynek Pijalni Wód Mineralnych. Jest to najładniejsza i największa pijalnia na Dolnym Śląsku. Wydaje się w niej wody z trzech źródeł. Wnętrze - półkolista rotunda o dużych łukowatych oknach - ozdobione jest obrazami węgierskiego malarza Arpaga v. Molnara, przedstawiającymi rozwój uzdrowiska.
 Park Narodowy Gór Stołowych 
Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce.
W ich obrębie znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych. Góry Stołowe ciągną się od doliny Bystrzycy Dusznickiej na północnym zachodzie, aż po rejon Mieroszowa i Krzeszowa, gdzie mają także inną nazwę: Zawory. Łączna długość pasma wynosi 42 km. Północno – wschodni kraniec wyznacza rzeka Ścinawka, a zachodni doliny rzek Metui i jej prawego dopływu Jivki (w Czechach). Największą popularnością wśród turystów cieszą się partie Gór Stołowych znajdujące się w rejonie Polanicy, Dusznik, Kudowy i Karłowa (Park Narodowy Gór Stołowych), mniej osób odwiedza tereny leżące po czeskiej stronie (Broumovskie Ściany
i Teplicko-Adršpachskie Skały).
Pasmo Gór Stołowych to jedyny w Polsce przykład gór płytowych, zbudowanych z górnokredowych piaskowców, leżących w dwóch głównych poziomach. Piaskowce stanowiły dno morza, które w wyniku ruchów górotwórczych, zostało wypiętrzone na wysokość kilkuset metrów. Pomiędzy nimi występują pokłady nieprzepuszczalnych margli. Na skutek erozji przyroda wyrzeźbiła w skałach piaskowca fantastyczne formy skalne, tworzące zespoły o wysoce atrakcyjnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych ( Błędne Skały czy najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki). Góry Stołowe w ich południowej części początkowo objęto ochroną rezerwatową, w roku 1981 utworzono Stołowogórski Park Krajobrazowy, który pod koniec 1993 roku został przekształcony w Park Narodowy Gór Stołowych. Obejmuje on 6280 ha. Unikalnie ukształtowany krajobraz sprawił, iż jest to jeden z najatrakcyjniejszych rejonów turystycznych Polski i Czech.

Więcej

 Błędne SkałyNazwa niepowtarzalnego labiryntu skalnego obejmującego grzbiet
Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbionego w górnokredowych piaskowcach ciosowych
przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dojazd z Kudowy Zdrój w kierunku Karłowa lub czerwonym szlakiem ok. 2,5 godz. Powstałe blokiskalne na powierzchni 21,14 ha tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Nawet podczas deszczu przechodzi się znaczny odcinek drogi pod skalnymi parasolami. Ta forma wietrzenia nie ma żadnego odpowiednika w Polsce. Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 r. Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut. Wejście do rezerwatu jets płatne. Parking na miejscu.

Czynne:
codziennie 09.00 – 18.00,
wjazd: o pełnych godzinach,
zjazd: o półgodzinach.

UWAGA: ze względu na bardzo wąskie przejścia między skałami na terenie rezerwatu zwiedzanie może być trudne dla osób o sporej tuszy.

W Błędnych Skałach kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian"
 

Plan Błędnych Skał

 Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.) najwyższy szczyt Gór Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należy np.: "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica". Niezmiernie ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. "Piekiełko". Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z uwagi na panujące tu warunki klimatyczne, na dnie "Piekiełka" śnieg zalega zwykle do połowy czerwca. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś. Szczeliniec Mały położony na południowy - wschód od Szczelińca Wielkiego i oddzielony niezbyt głęboką przełęczą, nie jest udostępniony dla zwiedzających.

Plan Szczelińca Wielkiego Muzeum Żaby

Pierwsze w Polsce Muzeum poświęcone Żabom we wszelkiej postaci. Muzeum mieści się budynku obok Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Zapoczątkowane zbiorami przekazanymi z Berlina ze Stowarzyszenia Kudowa & Kultur. Dziś możemy podziwiać eksponaty od zabawek po preparaty różnej wielkości. Muzeum jest często odwiedzane przez dzieci i młodzież szkolną. Posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących
z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.

ul. Słoneczna 31
57-350 Kudowa-Zdrój
tel. +48 74 866 14 36

Czynne:
pn.-pt. od 09.00 do 17.00,
sob.- nd. od 09.00 do 13.00
 Muzeum Zabawek "Bajka"


W "Bajce" zobaczymy zabawki z XIX i XX wieku, między innymi zabawki z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. Zabawki ludowe, pamiątkowe, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką.  Sceneria witryn pobudza wyobraźnię dziecka, pozwala poznać zabawki rodziców i dziadków, a dorosłym pozwala powrócić pamięcią w świat dzieciństwa.

ul. Zdrojowa 46 b
57-350 Kudowa-Zdrój

 tel. +48 74 866 49 70
tel. kom. +48 601 773 362

Czynne:
 codziennie: 10.00 - 16.00
w sezonie: 09.00 - 17.00
 Kudowska Kaplica Czaszek
Sanktuarium Milczenia i Zadumy nad Życiem, Śmiercią
i WiecznościąWielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków ludzi.


ul. Stanisława Moniuszki 8
57-350 Kudowa-Zdrój Czermna

czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków:
w okresie letnim (od maja do końca września)
od 09.30-13.00 i od 14.00-17.30
w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym od 10.00-16.00
 


Muzeum "Dawne Rzemiosła"Mimo iż coraz więcej powstaje prywatnych muzeów i skansenów, to jednak tak wielkiej kolekcji narzędzi i wyrobów rzemieślników (szewców, krawców, rymarzy, kaletników, bednarzy, kołodziejów i kowali) prawdopodobnie nie znajdziecie nigdzie indziej.
Przewodnikami po naszych zbiorach są profesjonaliści, doskonale znający te zanikające zawody i potrafiący opowiadać o nich w sposób zajmujący i nietuzinkowy. Wizyta u nas z pewnością będzie niezapomnianą przygodą zarówno dla młodszych, jak i starszych.

ul. Zdrojowa 34 bud. 11
57-350 Kudowa-Zdrój
tel. kom.  +48 695 557 348
tel. kom.  +48 697 085 940
 Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Muzeum - Skansen powstało w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od 1.01.2006 r. jest samodzielną instytucją kultury, której organizatorem jest samorząd Kudowy Zdroju. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją – dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w.
 


ul. Pstrążna 14
57-350 Kudowa-Zdrój
tel./fax. +48 74 8662 843
 informacje pochodzą
 ze strony www.pngs.pulsar.net.pl

oraz
ze strony 
www.kudowa.pl
 


 

Jeśli chcesz aby twoje zdjęcie z Kudowy lub okolic znalazło się w naszej galerii prześlij
je do nas na adres:  
portal@kudowazdroj.com

- umieścimy Twoje zdjęcie.


   
  

 

MORENA - PORTALE INTERNETOWE 2007